Hopp direkte til innhold

U-landsgjeld skaper fattigdom

Godene i verden i dag er ufattelig urettferdig fordelt. 20% av verdens befolkning bruker 86% av ressursene. Det er nok mat i verden, men likevel sulter flere millioner mennesker. Hvorfor er det slik? En av de viktigste og grunnleggende årsakene til dette er u-landsgjelda.

For hver krone vi gir i bistand, får vi fem kroner tilbake i gjeldsbetjening. Dette legger enorme byrder på økonomien i fattige land og forhindrer utviklingen i disse landene – slik som å sørge for at folk får nok mat, et helsevesen eller utdanning. Det kan virke helt feil at vi som er så rike skal få penger av fattige land. Samtidig vil kanskje noen si at når man har tatt opp et lån, må man jo betale tilbake. Dessverre er det ikke så enkelt.


For det første har mange av de fattige landene allerede betalt ned lånet sitt flere ganger. Dette skyldes at de fleste lånene ble tatt opp på 70-tallet, da det var lave renter og vilkårene på lånene var så greie at nedbetalingen burde gå greit. Men da renta senere økte, økte også lånene opp til flere ganger. Dette var på grunn av forhold i verdens økonomi som var helt utenfor landenes kontroll. Gjelda eksisterer fortsatt, og er i mange tilfeller blitt mangedobbelt.

Publisert: 13.06.2008

       
 
Årstidene Control Arms Disarm Darfur Klimaspillet Fairtrade Sudoku Choca Monkey Den lille planeten Språkrådet Kreativt ressursmateriell til foredrag Politiske spill Refugee realities IFIwatch TV Hiv og aids-spill Foodforce Handelsspill Minerydder