Hopp direkte til innhold

2005: Kjipe skip

I 2005 samlet vi inn tegninger av kjipe skip. Et år etter fikk årevis med kampanjevirksomhet en lykkelig slutt. Mye på grunn av Changemaker.


Fattige lands gjeld til rike land er en av grunnene til at ulikhetene i verden bare øker. Noen fattige land bruker mer penger på å betale ned på lån enn de bruker på helse og utdannelse til sin egen befolkning. Pengene går altså rett i lomma på rike land, i stedet for å bidra til å løfte landet ut av fattigdommen.

Noen av disse lånene som nå betales tilbake, kom aldri befolkningen til gode i utgangspunktet. I Sør-Afrika ble pengene brukt til å drive apartheidpolitikk som undertrykte hele den svarte befolkningen.

En av tegningene som ble samlet inn.

I Filippinene kjøpte diktatoren Marcos blant annet 40 000 par sko til kona si. For å få råd til dette lånte de penger fra rike land. Dette kaller vi illegitim gjeld. Det er nemlig urettferdig, umoralsk, ulovlig og ugyldig at befolkningen i landet nå må betale tilbake disse pengene.

Fra en av mange aksjoner.

Norge har også gitt lån som er illegitime. På 1970-tallet var norske skipsverft i krise på grunn av liten etterspørsel. Da kom Norge på at de kunne slå to fluer i en smekk: Sikre norske skipsverft og gi bistand til fattige land. Norge gav lån til fattige land mot at pengene ble brukt til å kjøpe skip fra Norge. Bistand skal fremme utviklingen i det fattige landet, mens dette var pur egoisme. Skipene var ikke tilpasset forholdene. Et par av dem sank og flere ikke kom i bruk.

 

Changemaker mener at det er forferdelig urettferdig at befolkningen i de fattige landene må betale for slike lån. For seks år siden hadde vi en kampanje hvor vi oppfordret norske ungdommer til å brette båter av papir, med krav om at gjelden etter denne såkalte skipseksportkampanjen skulle slettes. Det ble brettet båter over hele landet. Nordmenn var enige i at denne gjelda var urettferdig. Tidligere utviklingsminister Hilde Frafjord Johnson var også enig, og karakteriserte lånene som "en skamplett på norsk bistandshistorie". Men hun gjorde ingenting med den.

Vi kunne ikke gi oss så lett. I 2005 oppfordret derfor Changemaker den nye regjeringen til å være mer handlekraftig og ta ansvar for å få slettet denne illegitime gjelden. Kampanjen "kjipe skip" gikk land og strand med oppfordring om å tegne de kjipe skipene, med krav om at den kjipe gjelden skulle bli slettet. Godt over tusen tegninger kom inn fra hele landet og ble overlevert til utviklingsministeren.


Utviklingsminster Erik Solheim synes det er viktig å si unnskyld.


I 2006 trykket lokalaviser over hele landet leserinnlegg som Changemakers lokalgrupper sendte inn, med samme kravet om sletting. Den 2. oktober inviterte utviklingsminister Erik Solheim til pressekonferanse. Dette var for å fortelle at på grunn av press fra Changemaker og andre skulle gjelda fra skipseksportkampanjen slettes! 

 

Klart vi kan slette gjelda!


Publisert: 24.06.2009

       
 
Årstidene Control Arms Disarm Darfur Klimaspillet Fairtrade Sudoku Choca Monkey Den lille planeten Språkrådet Kreativt ressursmateriell til foredrag Politiske spill Refugee realities IFIwatch TV Hiv og aids-spill Foodforce Handelsspill Minerydder