Hopp direkte til innhold

2003: Rettferdig Nidar-sjokolade

I 2003 gikk Changemakers lokalgruppe i Trondheim sammen med PRESS, SAIH og VIL (Veldig Idealistiske Lobbyister) for å endre sin lokale sjokoladeprodusent Nidar. Målet var å få de til å produsere sjokolade med kakao som var produsert på en rettferdig måte.

Råvareprisene på kakao var lave, og kakobøndene fikk ikke betalt nok for arbeidet de gjorde.

Handlingsalternativ

De organisasjonene som hadde økonomiske midler spleiset på å betale for postkortene vi lagde. På forsiden av kortet trykket vi en skummel bamsemums, og på baksiden stod kravene folk kunne skrive under på. Det ble også laget t-skjorter med postkortmotivet.

Underskriftene ble sendt direkte til Nidar, så dermed hadde vi ikke oversikt over nøyaktig hvor mange de fikk. Men vi vet at de ble irritert over å stadig få kortene i posten. Selv om kampanjen startet lokalt, ble lokalgrupper rundt omkring i landet med på den. På SNU ble det satt av tid til å informere og fortelle, og så sendte vi postkort til de lokalgruppene som ville ha. Sånn fikk vi mobilisert enda mer, og det ble hele Changemaker sin kampanje.

Siden fabrikken lå i Trondheim, hadde vi aksjon utenfor da arbeiderne kom og gikk fra jobb. Til de delte vi ut rettferdig kakao og informasjon. Vi hadde også aksjoner i sentrum der vi samlet inn underskrifter og informerte om rettferdig handel. Det ble også holdt lobbymøter med ledelsen i Nidar.

Adresseavisa hadde noen små oppslag om kampanjen.

Resultater

Nidar var på gli, og sjekket mulighetene for å importere en mer rettferdig produsert kakao enn den de brukte. Allikevel endte de opp med å ikke gjøre det fordi den smakte litt annerledes.

Da Kirkens Nødhjelp var i kontakt med Nidar om dette mange år etter, fikk de responsen: "Er det dere igjen?". Det viser at de husker oss og at de har fått med seg hva vi ville. Neste gang kan det hende de ender opp med å faktisk importere rettferdig kakao.

 

Publisert: 13.06.2008

       
 
Årstidene Control Arms Disarm Darfur Klimaspillet Fairtrade Sudoku Choca Monkey Den lille planeten Språkrådet Kreativt ressursmateriell til foredrag Politiske spill Refugee realities IFIwatch TV Hiv og aids-spill Foodforce Handelsspill Minerydder